Number of the records: 1  

Detekce polutantů pomocí luminiscenčních bioreportérových bakterií

  1. Title statementDetekce polutantů pomocí luminiscenčních bioreportérových bakterií [rukopis] / Petra Majerová
    Personal name Majerová, Petra, (dissertant)
    Issue data2014
    Phys.des.70 l., [10] l. příl. : grafy, tabulky + 1 CD-ROM
    NoteVed. práce Josef Trögl
    AbstractEscherichia coli ARL1 je geneticky modifikovaný mikroorganismus nesoucí genetický konstrukt mer a lux genů, díky kterému produkuje bioluminiscenci v přítomnosti rtuťnatých iontů. Cílem této práce bylo stanovit vhodné podmínky pro indukci bioluminiscence této bakterie, které by umožnily vývoj bioassay nebo konstrukci biosenzoru k detekci rtuti. MSM (Mineral salt medium) se ukázalo pro indukci bioluminiscence vhodnější než PBS (Phosphate buffered saline). Dosažená maxima bioluminiscence byla vyšší a závislost na koncentraci byla použitélná pro kalibraci. Naopak v PBS způsobovaly vyšší koncentrace rtuti inhibici bioluminiscence. Ukázalo se, že třepání výrazně ovlivňuje bioluminiscenci, vzorky je vhodnější třepat. Měření se suspenzí buněk a půdy vykazovalo hodnoty bioluminiscence blízké pozadí, což se bylo pravděpodobně způsobeno silným zákalem a absorpcí světla emitovaného buňkami. Proceduru bude proto nutné obohatit o extrakční krok. Výsledky ukazují, že je možné použití bioreportétu E.coli ARL1 pro biologickou detekci a stanovení rtuti v půdě, nicméně další výzkum, který by vedl k ucelené podobě bioanalytické procedury, je nutný.
    Escherichia coli ARL1 is a genetically engineered microorganism, harboring the mer-lux genetic construct . The bioreporter produces bioluminescence in the presence of mercury ions. The aim of this study was to determine the appropriate conditions for the induction of bioluminescence of this strain, which would allow the development of a bioassay or construction of a sensitive biosensor for detection of mercury. MSM (Mineral Salt Medium) medium was found to be more appropriate than PBS (Phosphate Buffered Saline). Detected maxima of bioluminescence were higher and the concentration dependence was applicable for calibration. In contrast, in PBS higher concentrations of mercury caused inhibition of bioluminescence. Shaking greatly influenced the bioluminescence, therefore it is more appropriate to shake the samples. Measurement of a suspension of cells and soil exhibited low bioluminescence close to background. This was probably caused by strong turbidity and absorption of light emitted by the cells. The procedure will have to be enhanced by the extraction step. The results show that application of the bioreporter E. coli ARL1 for biological detection and determination of mercury in the soil is possible, however it further research is needed to achieve a comprehensive form of bioanalytical procedures.
    Another responsib. Trögl, Josef, 1978- (thesis advisor)
    Another responsib. Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra chemie (degree grantor)
    Subj. Headings bioluminiscence * rtuť * kontaminovaná půda
    Subj. Headings Escherichia coli ARL1 * bioreportér * biosenzor * biologická dostupnost * bioreporter * biological detection * mercury * polluted soil
    Form, Genre bakalářské práce
    Conspect504 - Znečištění a poškození životního prostředí
    UDC591.148 * 577.336 * 546.49 * 549.291 * 669.791 * 504.5:502.521 * (043)378.22
    CountryČesko
    Languagečeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00154121
    Document kindDiploma theses
    Call numberBarcodeSublocationVolný výběrInfo
    DA 43113300704311sklad CIn-Library Use Only

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.