Number of the records: 1  

Problematika vzniku inkontinence po porodu u žen v Ústeckém kraji

  1. Title statementProblematika vzniku inkontinence po porodu u žen v Ústeckém kraji [rukopis] / Eliška Řeháková
    Personal name Řeháková, Eliška, (dissertant)
    Issue data2024
    Phys.des.57 l. (69 286 znaků) : il., grafy, tab.
    NoteOponent Alena Rosezínová. Ved. práce Petra Abrahamová
    AbstractCílem práce je zjistit jaké procento respondentek se po porodu v nemocnicích Ústeckého kraje potýká s močovou inkontinencí. Stanovené dílčí cíle: Zjistit, kde primárně respondentky získávají informace týkající se inkontinence, jaká řešení jim jsou nabízena a kým. Dále se práce zaměřuje na to, zda respondentky řeší své problémy aktivně, anebo spoléhají na zdravotnický personál a své nejbližší okolí, že se budou aktivně vyptávat. Část práce se věnovala oblastem života, ve kterých respondentky pociťují největší omezení ze strany inkontinence. Pro vypracování byl zvolen kvantitativní průzkum. Sběr dat probíhal online dotazníkovou metodou, cestou nestandardizovaného dotazníku vlastní konstrukce. Získaná data jsou zpracována v empirické části do grafů a tabulek. Dotazník vyplnilo celkem 351 respondentek. Z analýzy dat vyplývá, že inkontinencí po porodu trpělo 58 % respondentek. Primárním zdrojem, odkud respondentky čerpaly informace týkající se inkontinence, byl internet. Dále své obtíže blíže konzultovaly s lékaři (124 respondentek) a rodinnými příslušníky (53). Lékaři respondentkám nejčastěji doporučovali chirurgické řešení (30) a posilování SPD (13), fyzioterapeuti doporučovali obecně cvičení a cviky zaměřené na SPD a 46 respondentkám nebylo nikým nic doporučeno. Při řešení inkontinence mělo největší úspěch posilování SPD, z toho 100 (49 %) respondentek si našlo cviky na internetu a 31 (15 %) respondentkám byly cviky doporučeny fyzioterapeutem. Psychika se ukázala býti nejvíce zasaženou oblastí, a to u 88 (42 %) respondentek. Výsledky byly porovnávány se studiemi na základě rešerše, ke které byly využity vědecké databáze Pubmed, Medline, Scopus a Google Scholar. Z dotazníkového šetření vyplývá, že se s poporodní močovou inkontinencí potýká mnoho žen. Výrazně narušena zejména psychická pohoda. Je na místě, aby se zdravotníci žen aktivně dotazovali, a tím včas dokázali odhalit a zároveň adekvátně řešit jejich problémy.
    The aim of the study is to find out what percentage of respondents have urinary incontinence after childbirth in the hospitals of the Ústí region. To find out where the respondents primarily get information about incontinence, what solutions are offered to them and by whom. Furthermore, the thesis focuses on whether the respondents address their problems proactively, or whether they rely on medical staff and their immediate environment to ask questions. Part of the thesis focused on the areas of life in which the respondents felt the greatest constraints from incontinence. A quantitative survey was chosen for the elaboration. Data collection was done by online survey method, by way of a non-standardized questionnaire of our own design. The collected data are processed in the empirical part into graphs and tables. A total of 351 respondents completed the questionnaire. Data analysis shows that 58 % of respondents suffered from incontinence after childbirth. The primary source from which the respondents obtained information regarding incontinence was the internet. In addition, they consulted their difficulties more closely with doctors (124 respondents) and family members (53 respondents). Doctors most frequently recommended surgical solutions (30) and PFMT (13), physiotherapists recommended exercises in general and exercises targeting PFMs, and 46 respondents were not recommended anything by anyone. For incontinence management, PFM strengthening had the greatest success, with 100 (49 %) respondents finding exercises on the internet and 31 (15 %) respondents being recommended exercises by a physiotherapist. The psyche appeared to be the most affected area with 88 (42 %) respondents. The results were compared with studies based on a search using Pubmed, Medline, Scopus and Google Scholar scientific databases. The questionnaire survey revealed that many women are struggling with postpartum urinary incontinence. Not only physical but also psychological well-being is significantly impaired. It is appropriate for health professionals to proactively ask women about their problems so that they can detect them early on and address them adequately.
    Another responsib. Rosezínová, Alena, 1986- (opponent)
    Abrahamová, Petra, 1997 - (thesis advisor)
    Another responsib. Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra porodní asistence a specifických disciplín (degree grantor)
    Subj. Headings inkontinence * kvalita života * porod * pánevní dno * těhotenství * incontinence * labour * pelvic floor * pregnancy * quality of life
    Form, Genre bakalářské práce
    UDC(043)378.22
    CountryČesko
    Languagečeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00192915
    Document kindDiploma theses

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.