Number of the records: 1  

Sebehodnocení matek při kojení

  1. Title statementSebehodnocení matek při kojení / Klára Oškerová
    Personal name Oškerová, Klára, (dissertant)
    Phys.des.46 listů, 5 nečíslovaných listů příloh : grafy
    NoteVedoucí práce Jana Chrásková. Oponent Eva Šalanská
    AbstractCíl: Cílem bakalářské práce bylo zjistit efektivitu kojení u matek třetí nebo čtvrtý den po porodu při pobytu v nemocnici a následně na konci šestinedělí. Prvním dílčím cílem práce bylo zjistit, zda existují rozdíly v úrovni sebehodnocení matek při kojení dle sociodemografických údajů. V rámci druhého dílčího cíle jsem se zaměřila na rozdíl v sebehodnocení matek v porodnici a na konci šestinedělí. Metodika: Průzkumného šetření se celkem zúčastnilo 58 matek z porodnic: Mělnická zdravotní a.s. a Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem. Vstupní kritéria pro zařazení do výzkumu byla: ukončený 37. týden těhotenství, jednočetné těhotenství, kojící ženy a ústní souhlas se zapojením do výzkumu. Pro sběr dat byl použit standardizovaný dotazník Breastfeeding Self-Effycacy Scale-Short Form (BSES-SF) doplněný o sociodemografické údaje. Matky hodnotily své dovednosti a pocity spojené s kojením na Likertově škále v rozmezí 1-5 bodů. Dotazníkové šetření probíhalo v rámci studentské praxe ve třech etapách během roku 2017. Nejprve v březnu, poté v srpnu, dále během listopadu a prosince. Sesbíraná data byla zpracována a dále vyhodnocena v MS Excel. Výsledky: Průměrné bodové hodnocení celkového souboru 58 respondentek, které odpovídaly v porodnici, bylo 59,1 bodů z maximálního celkového počtu 70 bodů. Matky, které odpovídaly v porodnici a v domácím prostředí, se hůře hodnotily na konci šestinedělí s průměrným rozdílem 2,1 bodů. Ze zjištěných sociodemografických údajů byla zjištěna mírně stoupající tendence bodového hodnocení v závislosti na věku matky. Rozdíly v sebehodnocení matek v závislosti na paritě, vzdělání a absolvování předporodního kursu nebyly zásadní. Závěr: Údaje, které jsem zjistila prostřednictvím standardizovaného dotazníku BSES-SF doplněného o sociodemografické údaje, dokazují, že je možné tento dotazník použít v rámci každodenní praxe. Porodní asistentka se může cíleně zaměřit na problémy, se kterými se matka potýká a tím zkvalitnit ošetřovatelskou péči o klientky na oddělení šestinedělí.
    Objective: The aim of the bachelor thesis is to determine the effectiveness of maternal breastfeeding on the third or fourth day after delivery during hospital stay and subsequently at the end of the puerperium. The first part was to find out differences in the level of self-assessment of mothers in breastfeeding according to socio-demographic data. The second part was to find out the difference in maternity and postpartum maternal evaluation. Methods: There were 58 mother actors participated in the survey in two hospital: Podřípská Hospital with Polyclinic in Roudnice nad Labem and Mělnická zdravotní a.s. Initial criteria for inclusion in the research were 37th week of pregnancy, single pregnancy, nursing women and consent to engagement in research. The standardized Breastfeeding Self-Effectiveness Scale-Short Form (BSES-SF) questionnaire supplemented with socio-demographic data was used to collect data. Mothers rated their skills and feelings associated with breastfeeding on the Likert scale within a range of 1-5 points. The questionnaire survey was conducted in three stages of student practice during year 2017. First in March, then in August, and finally in November to December. The collected data was processed and evaluated in MS Excel. Results: The average score of 58 respondents in the hospital was 59.1 points. Mothers who responded in hospital and at home were worse at the end of the puerperium with an average difference of 2.1 points. The observed socio-demographic data revealed a slightly increasing tendency of point assessment based on maternal age. Differences in mothers' self-evaluation, depending on parity, education, and completion of the pre-course course were not essential. Conclusion: The data which we collected through standardized BSES-SF questionnaire, proves that this questionnaire can be used in everyday practice. The midwife can focus effectively on the mother's problems and it can improve nursing care.
    Another responsib. Chrásková, Jana, 1968- (thesis advisor)
    Šalanská, Eva (opponent)
    Another responsib. Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra ošetřovatelství a porodní asistence (degree grantor)
    Subj. Headings laktační poradenství * kojení * sebehodnocení
    Subj. Headings matka * breastfeeding * mother
    Form, Genre bakalářské práce
    Conspect615.8 - Fyzioterapie. Psychoterapie. Alternativní lékařství
    UDC615.851.4:613.953 * 618.63 * 613.953 * 613.953.11 * 159.923.2 * (043)378.22
    CountryČesko
    Languagečeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00179961
    Document kindDiploma theses
    Call numberBarcodeSublocationVolný výběrInfo
    DA 101203300710120sklad CIn-Library Use Only

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.