Number of the records: 1  

Fyzioterapie po poranění vazů hlezenního kloubu

  1. Title statementFyzioterapie po poranění vazů hlezenního kloubu [rukopis] / Matyáš Janda
    Personal name Janda, Matyáš, (dissertant)
    Issue data2023
    Phys.des.84 l. + 9 l. příloh : il., tab.
    NoteOponent Kateřina Vaníková. Ved. práce Marek Jelínek
    AbstractÚvod: Bakalářská práce se věnuje problematice poranění vazů hlezenního kloubu. Cíl práce: Cílem je přispět k řešení problematiky fyzioterapeutických postupů, metod, konceptů a vypracování kazuistiky pacientky po poranění vazů hlezenního kloubu. Metodika: První část práce je věnována analýze odborné literatury shrnující problematiku anatomických, kineziologických a biomechanických souvislostí. Druhá část je věnována problematice poranění vazů hlezenního kloubu včetně terapeutických přístupů v léčbě. Praktická část je věnována kazuistice pacientky po parciální ruptuře ligamentum talofibulare, která se skládá z kineziologických rozborů, rehabilitačních plánů a průběhu rehabilitace. Objektivizační sběr dat byl proveden antropometrickým vyšetřením za použití centimetru, goniometrickým vyšetřením za použití goniometru, svalovým testem dle prof. Jandy a specifickými testy na stabilitu hlezenního kloubu. Výsledky: U pacientky došlo ke snížení bolestivosti a částečnému vstřebání otoku. Aktivní pohyby hlezenního kloubu se zvýšily do plantární flexe o 10°, dorsální flexe o 15° a inverse a everse o 10°. V okolí hlezenního kloubu došlo ke zvýšení hodnot svalové síly o jeden stupeň a normalizaci délky svalů. Došlo také k obnovení svalového napětí, kloubní vůle a zlepšení stereotypu chůze. Závěry: Cíle se podařilo splnit, bylo provedeno shrnutí obecných poznatků, problematiky poranění a zpracování kazuistiky za pomocí fyzioterapeutických metod a postupů se zlepšením hodnot vstupního vyšetření.
    Introduction: The bachelor's thesis is devoted to the problem of injury to the ligaments of the ankle joint. The objective: The goal is to contribute to solving the problem of physiotherapy procedures, methods, concepts and the development of a case report of a patient after an injury to the ligaments of the ankle joint. Methodology: Kinesiological analysis, rehabilitation plans and a description of the implementation of the therapeutic intervention were used to develop the case report. The objective data collection was carried out by an anthropometric examination using a centimeter, a goniometric examination using a goniometer, a muscle test according to prof. Jandy and specific tests on the stability of the ankle joint. Results: The patient experienced a reduction in pain and partial absorption of swelling. Active movements of the ankle joint increased to plantar flexion by 10°, dorsiflexion by 15°, and inverse and everse by 10°. Around the ankle joint, muscle strength values increased by one degree and muscle length normalized. There was also a restoration of muscle tension, joint clearance and an improvement in gait stereotype. Conclusions: The objectives were met, a summary of general findings, injury issues and case report processing were carried out using physiotherapeutic methods and concepts with improvement of the values of the initial examination.
    Another responsib. Vaníková, Kateřina, 1969- (opponent)
    Jelínek, Marek (thesis advisor)
    Another responsib. Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra fyzioterapie (degree grantor)
    Subj. Headings Klíčová slova: distorze hlezna * fyzioterapie * kazuistika * poranění vazů * úraz * Key words: ankle sprain * case report * injury * ligament injury * physiotherapy
    Form, Genre bakalářské práce
    UDC(043)378.22
    CountryČesko
    Languagečeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00190337
    Document kindDiploma theses

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.