Number of the records: 1  

Vývoj vzdělanostních struktur obyvatelstva na území Ústeckého kraje

  1. Title statementVývoj vzdělanostních struktur obyvatelstva na území Ústeckého kraje [rukopis] / Kateřina Měkotová
    Personal name Měkotová, Kateřina, (dissertant)
    Issue data2014
    Phys.des.67 l., [3] l. příl. : barev. il., grafy, tabulky
    NoteVed. práce Miloslav Šašek
    AbstractTato diplomová práce se zabývá vzdělanostními strukturami obyvatel České republiky s hlavním zaměřením na Ústecký kraj a jejich vývoj v průběhu let. Vzdělanost obyvatel České republiky se postupem času zvyšovala a to především díky generační obměně. V dnešní době na trh práce vstupují ročníky, pro které je typické, že studovaly v době, kdy se za standard považovalo středoškolské vzdělání s maturitou, zatímco u osob starších byl tento stupeň vzdělání považován za nadstandard, proto nebyl tak běžný. Tento trend je zřejmý i pro Ústecký kraj, kde se podíl osob se středoškolským vzděláním zvýšil z 14,4% v roce 1980 na 28,0 v roce 2011 a podíl vysokoškoláků z 3,1% na 7,7% ve stejných časových obdobích. Ale i přes tento fakt patří Ústecký kraj k regionům s nejhorší vzdělanostní strukturou, kde je nejvyšší podíl osob pouze se základním vzděláním a naopak nejnižší podíl lidí s vysokoškolským stupněm vzdělání. Část práce se také zabývá prognózou vzdělanostních struktur, podle které by se vzdělanost obyvatel České republiky měla nadále zvyšovat a stejný trend by měl být zřetelný i v jednotlivých krajích ČR.
    This thesis deals with the Czech Republic population structure with respect to its level of education, particularly its recent development in the Ústi nad Labem Region. The level of education in the Czech Republic has gradually risen mainly due to generation exchange. Current aplicants in the labor market studied in the period when secondary education with maturita was considered standard, while for previous generations this was rather rare. This trend is evident also in the area of Ústi Region, where the percentage of secondry school graduates rose from 14.4% in 1980 to 28.0% in 2011 and the ratio of university graduates rose in the same period from 3.1% to 7.7%. But in spite of that, the Ústí Region population is one of those with the worst level of education, i.e. the highest percentage of those with only elementary education and the lowest ratio of university graduates. In one part of the thesis I present a prediction of the future education development as very potential to follow steady increase of values regarding the population structure in all the regions of the Czech Republic.
    Another responsib. Šašek, Miloslav, 1951- (thesis advisor)
    Another responsib. Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra regionálního a lokálního rozvoje (degree grantor)
    Subj. Headings interní marketing - Ústecký kraj (Česko : 2000-) * migrace obyvatelstva
    Subj. Headings vzdělanost * vzdělanostní struktura * analýza vývoje vzdělanosti * lidský kapitál * investice do lidského kapitálu * sčítání lidu * inovační potenciál * kvalita vzdělávání * level of education * population eduacation structure * analysis of population education structure * human resources * investment into human resources * census * innovation potential * quality of education
    Form, Genre diplomové práce
    Conspect005 - Management. Řízení
    UDC(437.315) * (437.15) * 005.96:658.8 * 314.15 * (043)378.2
    CountryČesko
    Languagečeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00169288
    Document kindDiploma theses
    Call numberBarcodeSublocationVolný výběrInfo
    DA 35433300703543sklad CIn-Library Use Only

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.