Number of the records: 1  

Narušená komunikační schopnost dětí se zrakovým postižením

  1. Title statementNarušená komunikační schopnost dětí se zrakovým postižením / Petra Hladká
    Personal name Hladká, Petra, (dissertant)
    Phys.des.110 listů : ilustrace + 1 CD
    NoteVedoucí práce Ilona Pešatová. Oponent Kateřina Hádková
    AbstractCílem diplomové práce je zmapovat a popsat míru narušení komunikačních schopností u dětí se zrakovým postižením a navrhnout reedukační postupy vhodné pro speciální pedagogickou praxi. Teoretická část práce vysvětluje obecné pojmy komunikace, řeč, jazyk a komunikační schopnost. Dále je zde popsána ontogeneze vývoje řeči dítěte od narození do předškolního období. Narušená komunikační schopnost je definována na základě projevů v jednotlivých jazykových rovinách, stručně je charakterizována kategorie narušené komunikační schopnosti dyslalie a tři důležité součásti logopedické intervence - prevence, diagnostika a terapie. Diplomová práce je zaměřena na děti se zrakovým postižením, proto jsou v dalších kapitolách práce uvedeny zrakové funkce, vývoj zraku, pojem zrakové vnímání a problematika dětských zrakových vad. V praktické části diplomové práce jsou interpretovány výsledky výzkumného šetření, při kterém byla zmapována úroveň komunikačních schopností dětí a žáků se zrakovým postižením v lexikálně-sémantické, foneticko-fonologické, morfologicko-syntaktické a pragmatické jazykové rovině. Ke zjištění rozdílu mezi skupinou respondentů se zrakovým postižením a respondenty bez zrakového postižení jsou formulovány hypotézy pro vybrané schopnosti v jednotlivých jazykových rovinách. Pro statistické testování je využit neparametrický Mann-Whitney U test. Výsledky statistického testování jsou analyzovány a vyhodnoceny. Významný statistický rozdíl mezi respondenty se zrakovým postižením a respondenty bez zrakového postižení byl zjištěn ve foneticko-fonologické jazykové rovině ve schopnosti rozlišit znělé a neznělé souhlásky a změnu měkčení ve slově. Na závěr diplomové práce je uvedena diskuze a jsou navrženy vhodné reedukační postupy pro speciálně pedagogickou praxi.
    The aim of this thesis is to map and describe the degree of impairment of communication skills in visually impaired children and to propose appropriate reeducation procedures appropriate for special pedagogical practice. The theoretical part of the thesis explains the general concepts of communication, speech, language and communication skills. The ontogenesis of the speech development of a child from birth to preschool period is described as well. The impaired communication ability is defined on the basis of manifestations on individual language levels. The categories of impaired communication ability as well as three important components of speech therapy intervention - prevention, diagnosis and therapy - are briefly characterized. The thesis is focused on children with visual impairment, therefore the physiological aspects of vision, the concept of visual perception and the issue of children's visual impairments are presented in the following chapters. The practical part of the thesis interprets results of a research survey in which the level of communication skills of visually impaired students in the lexical-semantic, phonetic -phonological, morphological-semantic and pragmatic language levels was mapped. To determine the difference between a group of respondents with visual impairment and respondents without visual impairment, hypotheses are formulated for selected abilities in individual language levels. The non-parametric Mann-Whitney U test is used for statistical testing. The results of statistical testing are analyzed and evaluated. A significant statistical difference between respondents with visual impairment and respondents without visual impairment was found in the phonological-phonetic language level in the ability to distinguish between voiced and unvoiced consonants and the change in softening in a word. The last chapter of the thesis is devoted to discussion and suitable reeducation procedures for special pedagogical practice are proposed.
    Another responsib. Pešatová, Ilona (thesis advisor)
    Hádková, Kateřina (opponent)
    Another responsib. Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra speciální a sociální pedagogiky (degree grantor)
    Subj. Headings komunikační dovednosti * děti se zrakovým postižením
    Subj. Headings narušená komunikační schopnost * jazykové roviny * řeč * komunikace * visually impaired child * impaired communication ability * language levels * speech * communication
    Form, Genre diplomové práce
    Conspect316.4/.7 - Sociální interakce. Sociální komunikace
    UDC316.77:81'42 * 316.344.6-056.262-053.2 * (043)378.2
    CountryČesko
    Languagečeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00186568
    Document kindDiploma theses
    Call numberBarcodeSublocationVolný výběrInfo
    DA 134963300713496sklad CIn-Library Use Only

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.