Number of the records: 1  

Může sociální podnik fungovat v oboru kultury?

  1. Title statementMůže sociální podnik fungovat v oboru kultury? [rukopis] / Kristýna Švehlová
    Personal name Švehlová, Kristýna, (dissertant)
    Issue data2011
    Phys.des.47 l. : grafy, schémata, tab.
    NoteLic. smlouva
    AbstractCílem mé bakalářské práce Může sociální podnik fungovat v oboru kultury? je odpověď na tuto otázku. Práce je rozvržena do tří kapitol, a to sociální podnik a sociální kapitál, sociální podnik v oboru kultury, způsob financování a užitky a případové studie na konkrétních občanských sdruženích v oboru historického šermu. V první části charakterizuji pojmy sociální podnik a sociální kapitál a snažím se je teoreticky vymezit. Dále se zaměřuji na sociální podnik v oboru kultury. Rozebírám způsob, jak je financován, a jaké užitky přináší. Jako hlavního představitele takového druhu sociálního podniku jsem si vybrala v České republice převažující občanská sdružení. Poslední část jsem nechala pro existující praktické příklady občanských sdružení historického šermu. Na údajích o jejich činnostech a hospodaření dokazuji, že mohou být sociálním podnikem. V závěru všechna fakta shrnuji a konstatuji, že občanské sdružení zaměřené na historický šerm, může být považováno za sociální podnik v oblasti kultury.
    The topic of my Bachelor?s work is the question, if a social enterprise can operate in field of culture. My work is divided into four parts: Social enterprise and social capital, Social enterprise in field of culture, method of financing and utilities and Case studies on concrete civic associations in field of historical fencing. In the first part I characterize concepts of social enterprise and social capital and try to theoretically define. Then I concentrate on a social enterprise in field of culture. I analyze manners of its financing and which utilities it brings. As the main representative of this kind of social enterprise I have chosen civic associations, predominant in the Czech Republic. I have left the last part of this essay for existing practical examples of civic associations of historical fencing. With statements about their activities and economies I demonstrate that they could be social enterprises. In the conclusion I summarize all facts and enunciate that civic associations focused on the historical fencing could be understand as social enterprises in field of culture.
    Another responsib. Hunčová, Magdalena, 1948- (thesis advisor)
    Another responsib. Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra ekonomiky podniku (degree grantor)
    Subj. Headings kultura * sociální podniky * sociální kapitál * sociální ekonomika
    Subj. Headings občanské sdružení * společenský užitek * civic associations * culture * social capital * social economy * social enterprise * social utility
    Form, Genre bakalářské práce
    Conspect334 - Formy organizace a spolupráce v ekonomice
    UDC316.47 * 334.012.44 * 316.7 * (043)378.22
    CountryČesko
    Languagečeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00134504
    Document kindDiploma theses
    Call numberBarcodeSublocationVolný výběrInfo
    S-BP 52554212133052sklad CIn-Library Use Only

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.