Počet záznamů: 1  

Zbožný křesťan na cestě - víra v zrcadle česky psaných cestopisů předbělohorské doby

  1. Údaje o názvuZbožný křesťan na cestě - víra v zrcadle česky psaných cestopisů předbělohorské doby / Barbora Kecková
    Osobní jméno Kecková, Barbora, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Fyz.popis91 listů, 12 nečíslovaných listů příloh : mapy
    PoznámkyVedoucí práce David Tomíček. Oponent Vilém Zábranský
    AbstraktV 90. letech 15. století se Martinem Kabátníkem a Janem Hasištejnským z Lobkovic začíná řada pěti písemných relací o výpravách českých cestovatelů do zemí Blízkého východu, uzavřená monumentálním dílem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, vydaným na počátku 17. století. Přestože motivace cestovatelů, jejich intelektuální zázemí i cíle cesty byly rozdílné, spojuje je náboženské přesvědčení a situace, v níž se ocitli. Cestování v jejich dobách nebylo bezpečným podnikem, zvlášť do zemí, jež byly v držení v zásadě nepřátelské mocnosti s odlišným náboženstvím. S výjimkou Václava Vratislava z Mitrovic, který jako vyslanec putoval do bývalé Konstantinopole, lze u zbývajících cestovatelů sledovat touhu navštívit místa spojená s životem Ježíše Krista či historií židovského lidu. Na biblický prostor se proto bude především soustředit i tato práce, jejímž zamýšleným cílem je postihnout projevy víry cestovatelů/poutníků čelících nepohodlí, či dokonce útrapám a zároveň dočasně pobývajících na místech, která byla svědkem biblických dějin. Dvě hlavní tematické osy práce představují navštívené svatyně, resp. zde vykonávané rituály a podoby každodenního života na těchto místech.
    A series of five written sessions about Czech travellers to the Middle East began with Martin Kabátník and Jan Hasištejnský of Lobkowicz in the 1590s, concluded by the monumental work of Krištof Harant of Polžice and Bezdružice, published at the beginning of the 17th century. Although the motivations of travellers, their intellectual background and travel destinations were different, they were united by their religious beliefs and situations they were in. Traveling in their days was not a safe business, especially to countries that were held by essentially hostile powers with different religions. With the exception of Václav Vratislav of Mitrovice, who travelled to the former Constantinople as an envoy, it is possible to see in the remaining travellers the desire to visit places associated with the life of Jesus Christ or the history of the Jewish people. Therefore, this thesis is focused primarily on the biblical space and its aim is to capture the manifestations of the faith of travellers/pilgrims confronted with discomfort or hardships while temporarily staying in places witnessing biblical history. The two main thematic axes of the thesis are the shrines visited or the rituals performed there, and the forms of everyday life in these places.
    Dal.odpovědnost Tomíček, David, 1980 leden 12.- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Zábranský, Vilém, 1979- (oponent)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra historie (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla 15. století
    Předmět.hesla poutnictví * poutní cesty * cestopisy
    Předmět.hesla poutník * cestovatel * křesťanství * židovství * Izrael * Palestina * Svatá země * Jeruzalém * pilgrimage * pilgrim * traveller
    Forma, žánr diplomové práce
    Konspekt2 - Náboženství
    MDT2-57+796.51 * 27-57:625.711.4/.7 * 28-57:625.711.4/.7 * 2-57:625.711.4/.7 * 82-992 * (043)378.2
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00183084
    Druh dok.Vysokoškolské práce
    SignaturaČár.kódDislokaceVolný výběrInfo
    DA 124893300712489sklad Cpouze prezenčně

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.