Počet záznamů: 1  

Návratnost investice do využití odpadního tepla

  1. Údaje o názvuNávratnost investice do využití odpadního tepla / Michaela Dikošová
    Osobní jméno Dikošová, Michaela, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Fyz.popis56 listů : grafy, schémata
    PoznámkyVedoucí práce Jan Macháč. Oponent Jan Brabec
    AbstraktV rámci řady nejen výrobních technologických procesů vzniká velké množství tepla, které ale nebylo doposud využíváno a bylo s ním zacházeno spíše jako s odpadem. Hlavní motivací pro využití odpadního tepla je celospolečenský tlak snižovat energetickou náročnost, mimo pozitivního vlivu na životní prostředí, pomáhá společnosti ušetřit i peněžní prostředky. Využití odpadního tepla představuje ekonomický potenciál pro jeho producenty, ale přesto je mu v současné době věnovaná pozornost zejména jen z technického pohledu. Cílem diplomové práce je odpovědět na výzkumné otázky: Jaká je návratnost investice na využití odpadního tepla v různých podnicích? Jak se v jednotlivých případech liší použití vlastních zdrojů a dotací z veřejných prostředků? Jak moc by případná dotace motivovala podnik k využití odpadního tepla? Práce je založena na třech případových studiích z odlišných ekonomických sektorů. Pro každý podnik byla provedena analýza návratnosti na základě využívání/plánu na využití odpadního tepla a ekonomického zhodnocení nákladů (kapitálové a provozní náklady) a přínosů (dodatečného zisku nebo úspor nákladů). Z výsledků plyne, že ve zvolených případech bylo využití odpadního tepla realizované do určité míry i bez dotace. U velkého podniku navíc byla dotace vnímána jako zbytečně nákladná komplikace. Z výsledků plyne, že u dvou společností ze tří je doba návratnosti investice v horizontu pár let. Největší proměnou při výpočtech je cena energií. Poslední společnost by investici nerealizovala, pokud by nedostala na výstavbu dotace. Tyto výsledky lze do jisté míry zobecnit pro celé dané sektory. Z případových studií plyne, že ekonomickou návratnost ovlivňuje především potenciál využití tepla. S rostoucím objemem využívání tepla mohou výrazně narůstat náklady, čímž klesá jeho ekonomická efektivnost.
    A large amount of heat is generated in a number of technological processes, not only in manufacturing, but it used to be unused and treated as waste. The main motivation for the use of waste heat is the societal pressure to reduce energy consumption, which, in addition to its positive impact on the environment, also helps society to reduce financial costs. The use of waste heat represents an economic potential for its producers, yet it is currently receiving attention mainly from a technical perspective. The aim of this thesis is to answer the research question: what is the return on investment for waste heat recovery in different companies? How does the use of own resources and public subsidies differ from case to case? How much would a subsidy motivate a company to use waste heat? The paper is based on three case studies from different economic sectors. For each company, a payback analysis was carried out based on the use/plan for waste heat recovery and an economic evaluation of the costs (capital and operating costs) and benefits (additional profit or cost savings). The results show that in the selected cases waste heat recovery was implemented to some extent without subsidy. Moreover, for the large enterprise, the subsidy was perceived as an unnecessarily costly complication. The results show that two out of three companies have a payback period of a few years. The biggest variable in the calculations is the price of energy. The last company would not have made the investment if it had not received subsidies for the construction. These results can be generalised to some extent for the whole of the sectors concerned. The case studies show that the economic return is mainly influenced by the heat recovery potential. As the volume of heat use increases, costs can increase significantly, reducing its economic efficiency.
    Dal.odpovědnost Macháč, Jan (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Brabec, Jan (oponent)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra ekonomie a managementu (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla podnikové investice * akumulace tepla
    Předmět.hesla odpadní teplo * energetické úspory * návratnost investice * dotace * waste heat * economic savings * return investment * grant
    Forma, žánr diplomové práce
    Konspekt658 - Řízení a správa podniku
    MDT658.152 * 536.491 * (043)378.2
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00187766
    Druh dok.Vysokoškolské práce
    SignaturaČár.kódDislokaceVolný výběrInfo
    DA 149523300714952sklad Cpouze prezenčně

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.