Počet záznamů: 1  

Efektivita kojení

  1. Údaje o názvuEfektivita kojení / Zuzana Miosgová
    Osobní jméno Miosgová, Zuzana, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Fyz.popis67 listů : grafy
    PoznámkyVedoucí práce Jana Chrásková. Oponent Eva Šalanská
    AbstraktCíl: Hlavní cíl mé bakalářské práce byl zaměřen na efektivitu kojení třetí až čtvrtý den po porodu v porodnici, následně na konci šestinedělí a na konci třetího měsíce po porodu. Prvním dílčím cílem bylo zjistit, zda mají sociodemografické faktory vliv na úroveň sebejistoty matek při kojení. Druhým dílčím cílem bylo zjistit, rozdílnost v sebehodnocení matek ve třech fázích, a to v porodnici, na konci šestinedělí a na konci třetího měsíce po porodu. Metodika: Výzkumného šetření se zúčastnilo celkem 73 matek z nemocnice v Ostrově nad Ohří. Potřebná data jsem získala pomocí standardizovaného dotazníku Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form (BSES-SF). Matky měly možnost výběru odpovědí na Likertově škále v rozmezí 1-5 bodů. Dotazník rozdaný v porodnici jsem doplnila o sociodemografické údaje a v dotazníku rozesílaným e-mailem v šestinedělí a ve třetím měsíci života dítěte jsem se ptala na výživu dítěte. Matky, které se zúčastnily výzkumu rodily v termínu 37+0 až 41+0, měly jednočetné těhotenství a ústně souhlasily s třífázovým vyplněním dotazníku. Sběr dat probíhal od 1.března do 20. června loňského roku. Výsledky: Získaná data jsem zpracovala v programu Openoffice 4.1.5 sešit. Výsledky pro lepší přehlednost jsem uváděla do tabulek a grafů. Z výsledků šetření, kterého se zúčastnilo 73 matek, v dotazníku z porodnice získaly průměrné skóre 53,3 bodů z celkového možného počtu 70 bodů. Dále matky odpovídající na konci šestinedělí průměrně odpovídaly s počtem 59,2 bodů a na konci třetího měsíce byl výsledek 61,5 bodů. Návratnost dotazníků z domácího prostředí nebyl 100 %. Z faktorů vzdělání, absolvování předporodního kurzu, parity, nedošlo k zásadnímu vlivu na úroveň sebejistoty matek při kojení. Mírnou stoupající frekvenci jsem zaznamenala u věku matek, způsobu vedení porodu, u kojení předchozího dítěte a její délce, zkušeností s předchozím kojením. Závěr: Výsledky, získané pomocí dotazníku BSES - SF doplněný o sociodemografické údaje, vypovídají o tom, že je možné používat ho během každodenní praxe. Poslouží nám ke kvalitnější ošetřovatelské péči o matku i dítě.
    Objective: The main aim of my bachelor thesis was to focus on breastfeeding efficiency from the third to fourth day after delivery in the maternity hospital, then at the end of the puerperium and at the end of the third month after delivery. The first sub-objective was to find out whether socio-demographic factors have an impact on the level of maternal Self-Efficacy in breastfeeding. The second sub-goal was to determine the difference in maternal self-assessment in three stages, in the maternity ward, at the end of the puerperium, and at the end of the third month after birth. Methods: A total of 73 mothers from the hospital in Ostrov nad Ohří participated in the research. I obtained the necessary data using the standardized Breastfeeding SelfEfficacy Scale-Short Form (BSES-SF). Mothers had a choice of answers on the Likert scale in the range of 1-5 points. I supplemented the questionnaire distributed in the maternity ward with socio-demographic data and in the questionnaire sent by e-mail in the puerperium and in the third month of the child's life I asked about nutrition of the child. The mothers who participated in the research at 37 + 0 to 41 + 0 had a single pregnancy and orally agreed to complete a three-step questionnaire. Data collection took place from March 1 to June 20 last year. Results: I collected the data in the Openoffice 4.1.5 workbook. Results for better clarity I put into tables and graphs. The results of the survey, in which 73 mothers participated, received an average score of 53.3 points out of a total of 70 points in the maternity hospital questionnaire. In addition, mothers responding at the end of the puerperium averaged 59.2 points and 61.5 points at the end of the third month. The return of questionnaires from the home environment was not 100 %. Of the factors of education, pre-natal course, parity, there was no significant influence on the level of maternal self-assessment in breastfeeding. A slight increase in frequency was observed in the age of mothers, in the way of giving birth, in the breastfeeding of the previous child and her length, the experience of breastfeeding. Conclusion : The results obtained with the BSES-SF questionnaire supplemented with sociodemographic data suggest that it is possible to use it during everyday practice. It will serve us to improve the quality of nursing care for both mother and child
    Dal.odpovědnost Chrásková, Jana, 1968- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Šalanská, Eva (oponent)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra ošetřovatelství a porodní asistence (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla ablaktace (kojení) * sebehodnocení
    Předmět.hesla matka * efektivita * mother * breastfeeding * efficacy * self-assessment
    Forma, žánr bakalářské práce
    Konspekt613 - Hygiena. Lidské zdraví
    MDT613.953 * 159.923.2 * (043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00181122
    Druh dok.Vysokoškolské práce
    SignaturaČár.kódDislokaceVolný výběrInfo
    DA 116323300711632sklad Cpouze prezenčně

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.