Počet záznamů: 1  

Fyzioterapie bolesti bederní páteře konceptem McKenzie

  1. Údaje o názvuFyzioterapie bolesti bederní páteře konceptem McKenzie / Iva Folgetová
    Osobní jméno Folgetová, Iva, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Fyz.popis103 listů, 19 nečíslovaných listů příloh : barevné ilustrace
    PoznámkyVedoucí práce Miroslav Tichý
    AbstraktCíl: Cílem práce je přispět k řešení problematiky bolesti bederní páteře v souladu s konceptem McKenzie. Metodika: Anamnéza zdravotního stavu pacienta byla detailně zaměřena na symptomy onemocnění, subjektivní hodnocení bolesti a jejího vlivu na pohybovou funkci a běžné denní aktivity. V objektivním vyšetření dle spisu byla zjišťována míra bolesti a mechanická odpověď na opakované pohyby do flexe a extenze. Na základě získaných údajů byla stanovena diagnóza unilaterální asymetrický derangement pod koleno. V terapii byl využit extenční dynamický princip a extenční princip s laterální komponentou. Autoterapeutické techniky vedoucí k redukci derangementu a udržení této redukce vykonával pacient každou třetí hodinu, v počtu opakování 10x. Edukační část byla zaměřena na posturální korekci a eliminaci agravačních faktorů. Výsledky: Mechanický baseline byl v průběhu terapie zlepšen v rozsahu pohybu do flexe a extenze z výrazného omezení na omezení minimální, bolest zad s iritací v dermatomu S1 zcela vymizela. Funkční baseline běh nemohl být z důvodu bolesti v počátku terapie prováděn, po skončení terapie pacient vykonával běh zcela bez bolesti. Subjektivní hodnocení na škále bolesti (VAS) bylo na počátku terapie 7/10, v závěru terapie 0/10. Sledovaný parametr Thomayer vykazoval před zahájením terapie 64cm, v závěru terapie 0 cm. Vhodně zvoleným terapeutickým principem spojeným s edukací a autoterapií došlo u pacienta s unilaterálním asymetrickým derangementem pod koleno během šesti návštěv k plné redukci klinických obtíží. Závěr: V porovnání s počátečním stavem lze konstatovat, že se stav pacienta zlepšil natolik, že je schopen vykonávat nejen běžné denní činnosti, ale také oblíbené sportovní aktivity, aniž by ho limitovala bolest.
    Objectives: The objective of this work is to contribute to the lower back pain management in terms of the McKenzie method. Methods: The medical history of the patient focused on the details of their medical symptoms, their subjective pain evaluation and the impact it had on their mobility and everyday activities. The level of pain and the mechanical response to repetitive movements into flexion and extension were evaluated during an objective examination according to the guidelines. Based on the collected data, the diagnosis of unilateral asymmetrical derangement under the knee was determined. The therapy itself used the benefits of the extensional dynamic principle and the extensional principle with a lateral component. Auto therapy techniques leading to the reduction of the derangement and its sustainment were conducted by the patient every third hour with a 10 times repetition. The educational part was focused on the correction of the posture and the elimination of aggravating factors. Results: The mechanical baseline has been improved throughout the therapy from a significant limitation to a minimal one in terms of the extent of movement into flexion and extension. The back pain with additional irritation of the S1 dermatome has been eliminated entirely. In the beginning of the therapy, the functional baseline running could not have been carried out because of pain, yet after the therapy itself, the patient could run completely painlessly. The subjective rating on a pain assessment scale (VAS) was 7/10 at the beginning of the therapy and 0/10 at the end of it. The tracked Thomayer parameter read 64 cm at the beginning of the therapy and 0 cm at the end of the treatment. With the help of the correctly singled out therapeutic principle along with education and auto therapy, the patient's clinical issues with unilateral asymmetrical derangement under the knee were reduced completely within six visits. Conclusion: In comparison to the initial state of the patient, it is safe to establish that their state got improved. The patient is now able to carry out not only everyday tasks, but also their favourite activities without being limited by pain.
    Dal.odpovědnost Tichý, Miroslav, 1958- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra fyzioterapie a ergoterapie (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla fyzioterapie * autoterapie * hluboký stabilizační systém páteře * bederní páteř
    Předmět.hesla McKenzie * derangement * edukace * physiotherapy * derangement * auto therapy * education
    Forma, žánr bakalářské práce
    Konspekt615.8 - Fyzioterapie. Psychoterapie. Alternativní lékařství
    MDT615.81/.84 * 615.8-022.214 * 611.73:611.711 * 616.74:616.711 * 611.711-024.72 * 616.711-024.72 * 617.547-024.72 * (043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00175162
    Druh dok.Vysokoškolské práce
    SignaturaČár.kódDislokaceVolný výběrInfo
    DA 69913300706991sklad Cpouze prezenčně

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.