Počet záznamů: 1  

Geologické a geomorfologické exkurze v okrese Chomutov

  1. Údaje o názvuGeologické a geomorfologické exkurze v okrese Chomutov [rukopis] / Šárka Sobotová
    Osobní jméno Sobotová, Šárka, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Vyd.údaje2009
    Fyz.popis102 l. : il., mapy + 1 CD-ROM, 1 slož. mapa
    PoznámkyVed. práce Alena Chvátalová
    AbstraktCentrem pozornosti této diplomové práce je okres Chomutov. Hlavním cílem je zpracování metodické příručky pro geologické a geomorfologické exkurze v okrese Chomutov, dílčím cílem je pak přiblíţení zájmové oblasti z celkového fyzicko-geografického hlediska. V první části práce jsou zhodnoceny fyzicko-geografické podmínky zájmové oblasti, v části druhé jsou navrţeny jednotlivé exkurzní trasy. Okres Chomutov leţí v západní části Ústeckého kraje při hranicích se SRN a směrem do vnitrozemí sousedí s třemi okresy ? Most, Louny a Karlovy Vary. Z regionálně geomorfologického hlediska spadá okres do Krušnohorské subprovincie a skládá se ze tří odlišných částí - Krušné hory, Doupovské hory a Mostecká pánev. Chomutovsko leţí v mírném vlhkém kontinentálním pásu, nejteplejší částí okresu je Mostecká pánev, naopak nejchladnější vrcholky Krušných hor. Převáţnou část okresu odvodňují dvě největší řeky ? Ohře a Bílina. Půdní pokryv okresu je rozmanitý, značnou výměru tvoří půdy antropogenní. První exkurzní trasa je vedena krajinou Doupovských hor v blízkém okolí Kadaně a Nechranické přehrady, kde se seznámíme především s třetihorními vulkanity. Druhá trasa probíhá jednak v okolí města Klášterce nad Ohří, kde se opět střetneme s pozůstatky vulkanické činnosti, ale zavede nás také do Krušných hor k lokalitám, které jsou známy především historickou těţbou zdejších rud. Třetí trasa je naplánována do vrcholových partií Krušných hor a okolí města Chomutova. Přiblíţí nám metamorfovaný reliéf zdejší oblasti, ale také zajímavá naleziště, dokládající dávnou těţbu křemenných hmot. Vypracování této práce pro mě bylo přínosem, protoţe jsem se dozvěděla mnoţství nových a zajímavých informací. Zároveň ale doufám, ţe práce inspiruje a motivuje i širší veřejnost k podobným vycházkám a objevování dalších atraktivních lokalit zájmového území.
    The main attention of this thesis is devoted to the Chomutov district. The main aim is to elaborate a methodical guide for geological and geomorphological field trips in the district of Chomutov. The sub goal then, is to approach the area of interest from the overall physical-geographical aspect. The physical-geographical conditions of the area of interest are evaluated in the first part of the thesis, while in the second part the individual field trips excursions are proposed. The Chomutov district is located in the west part of Ústí nad Labem county, along the boarders with Germany. Farther inland it borders upon three counties ? Most, Louny and Karlovy Vary. In regionally geomorphological terms the district falls within the Ore subprovince and consists of three different parts ? Krušné mountains, Doupovské mountains and Mostecká basin. The Chomutov district is located in temperate humid continental belt, the hottest part of the district is Mostecká basin, while the coldest part are peaks of the Krušné mountains. The bulk of the district's area is drained by the two largest rivers called Ohře and Bílina. The soil cover of the district is varied, considerable acreage of land is anthropogenic. The first field trip excursion is led through Doupovské mountains, a landscape of flat terrain close to Kadaň and Nechranická dam, where we meet mainly tertiary volcanites. The second field trip route goes both throught the vicinity of the town Klášterec nad Ohří, where we again face the remains of volcanic activity, but it also introduces us to the Krušné mountains to sites, that are known primarily because of the historic local ores mining. The third excursion is scheduled to peak parts of the Krušné mountains and around the town of Chomutov. It let us come close to the metamorphosed local relief, but also to interesting sites, illustrating the ancient mining of quartz materials. The elaboration of this work has been beneficial for me because I learned a lot of new and interesting information. But at the same time I hope the work inspires and motivates the general public for similar walks and discovering other attractive sites of this area of interest.
    Dal.odpovědnost Chvátalová, Alena, 1963- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra geografie (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla geomorfologie * ložiska nerostných surovin * exkurze
    Předmět.hesla Chomutov (Česko : okres : 1960-)
    Předmět.hesla krušnohorské krystalinikum * vulkanity * minerály * třetihorní sedimenty * naleziště * ore mountains crystalline * vulcanites * minerals * tertiary sediments * deposit
    Forma, žánr diplomové práce
    Konspekt551 - Geologie. Meteorologie. Klimatologie
    MDT551.4 * 371.233 * 553.3/.9 * (437.315) * (043)378.2
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00104277
    Druh dok.Vysokoškolské práce
    SignaturaČár.kódDislokaceVolný výběrInfo
    P-DP 161213149956121sklad Cpouze prezenčně

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.