Počet záznamů: 1  

Antropogenní poškození skalních útvarů v oblastech Tisá, Ostrov, Rájec

  1. Údaje o názvuAntropogenní poškození skalních útvarů v oblastech Tisá, Ostrov, Rájec [rukopis] / Jakub Vrabec
    Osobní jméno Vrabec, Jakub, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Vyd.údaje2009
    Fyz.popis93 l. : barev. il., grafy, mapy, tabulky + 1 CD-ROM
    PoznámkyVed. práce Miroslava Blažková. CD-ROM v kapsičce
    AbstraktV oblasti severních Čech poblíž hranic se SRN leží v těsném sousedství obce Tisá, Ostrov a Rájec. V okolí těchto obcí se nachází unikátní přírodní bohatství reprezentované seskupeními skalních věží a masívů. Tyto oblasti jsou navštěvovanou lokalitou a jako takové jsou vystaveny neustálému vlivu návštěvníků. Byly podrobeny fotodokumentaci a výzkumu na zjištění míry poškození skalních útvarů zde se nacházejících. Na základě tohoto výzkumu byla nejvíce poškozenou oblastí vyhodnocena oblast Tiských stěn, oblasti Ostrovských a Rájeckých skal byly vyhodnoceny jako oblasti se zhruba stejnou mírou poškození. V Tiských stěnách bylo zdokumentováno 24 vrcholů a na nich 33 horolezeckých cest, v Ostrovských skalách 32 vrcholů a na nich 41 horolezeckých cest a v Rájeckých skalách 21 vrcholů a na nich 26 horolezeckých cest. Všechny vrcholy byly vybrány tak, aby byla zastoupena každá z jednotlivých podoblastí. Ve všech oblastech byl též proveden výzkum a fotodokumentace poškození turismem. Zdokumentování antropogenního vlivu poslouží k selekci nejvíce poškozených útvarů a horolezeckých cest, k zajištění jejich ochrany a též k ochraně oblastí jako takových.
    In the northern Bohemia near the border with Germany there are villages of ``Tisá``, ``Ostrov`` and ``Rájec`` very close to each other. In the area of these villages there is a unique natural richness that is represented by groups of rock towers and massifs. These regions are frequently visited and they are in fact still being exposed to the visitors´ influence. These rock formations were put through photodocumentation to find out the measure of their damage. According to this examination the region of Tisá cliffs was the most damaged area, the areas of rocks in Ostrov and Rájec were analysed to be territories with approximately the same rate of damage. Twenty-four peaks and thirty-three mountaineering tours on these peaks were documented in Tisá cliffs, thirty-two peaks and forty-one mountaineering tours in Ostrov rocks and twenty-one peaks and twenty-six mountaineering tours in Rájec rocks were documented. All the peaks were chosen to represent every particular subregion. In all the areas there was also a research and photodocumentation of the damage by tourism undertaken. Documentary of the anthropogenic influence will be useful for selection of the most damaged formations and mountaineering tours, for guarantee of their protection and also for the protection of the whole regions.
    Dal.odpovědnost Blažková, Miroslava, 1945- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra přírodních věd (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla skalní útvary - antropogenní vlivy * horolezectví * turistika * eroze (geologie)
    Předmět.hesla Tisá (Česko) * Rájec (Tisá, Česko) * Ostrov (Tisá, Česko)
    Předmět.hesla ochrana skal * magnézium * erosion * mountaneering * protection of rocks * magnesium * anthropogenic influence * tourism
    Forma, žánr bakalářské práce
    Konspekt551 - Geologie. Meteorologie. Klimatologie
    MDT551.435.4 * 796.52 * 551.3.053 * 796.5 * (437.315) * (043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00036853
    Druh dok.Vysokoškolské práce
    SignaturaČár.kódDislokaceVolný výběrInfo
    Z-DP 13364201934798sklad Cpouze prezenčně

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.