Počet záznamů: 1  

Fyzioterapie u klienta s frakturou v oblasti DK

  1. Údaje o názvuFyzioterapie u klienta s frakturou v oblasti DK [rukopis] / Varvara Akishina
    Další variantní názvyFyzioterapie u klienta s frakturou v oblasti dolní končetiny
    Osobní jméno Akishina, Varvara, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Vyd.údaje2024
    Fyz.popis83 l. : portréty, tab.
    PoznámkyVed. práce Kateřina Vaníková. Oponent Marek Jelínek
    AbstraktCílem této práce bylo přispět k řešení problematiky fyzioterapie u pacienta s frakturou v oblasti tibiálního plató. Byla zpracována kazuistika třicetileté pacientky po fraktuře v oblasti tibiálního plató. Fyzioterapie probíhala v osmi terapiích po dobu 2 měsíců. Byla odebrána anamnéza a proveden vstupní kineziologický rozbor, který obsahoval vyšetření aspekcí, antropometrii, goniometrii, svalové síly, hybnosti, svalového tonu a chůze. Na základě daného vyšetření byl stanoven krátkodobý fyzioterapeutický plán, který zahrnoval následující metody a koncepty: techniky měkkých tkání, postizometrická relaxace, mobilizace, postfacilitační strečink, izometrická kontrakce, senzomotorická stimulace, akrální koaktivační terapie, proprioceptivní neuromuskulární facilitace, Brügger koncept, aktivní cvičení s pomůckami, cvičení v otevřeném a zavřeném kinematickém řetězci, cvičeni na elektrickém chodníku a rotopedu. Po dvouměsíční intervenci se ukázal výrazný progres v postavení pravé dolní končetiny v zatížení. Došlo k normalizaci svalové síly operované dolní končetiny ze stupně 4- na stupeň 5 u flexe a ze stupně 4 na 4+ u extenze pravého kolenního kloubu. Rozsah pohybu se zvýšil do flexe ze 110° na 120° a do extenze z 10° do 0°. V kyčelním kloubu se rozsah pohybu také zvýšil do flexe ze 130° na 145°, do extenze z 15° na 20°, do addukce z 30° na 40°, vnitřní rotace z 30° na 35° a do zevní rotace z 30° na 40°. Vlivem léčby došlo ke snížení bolesti při zátěži a po ní, při chůzi po nerovném povrchu a schodech z indexu 8 do 3 dle Vizuální Analogové Škály. Byl upraven stereotyp chůze tak, aby pacientka rovnoměrně zatěžovala obě dolní končetiny ve stoje a při chůzi. Dosažené výsledky ukazují na vhodnost zvolené terapie. Byla dosažena úleva od bolesti a obnoveno plné zatížení operované končetiny, což výrazně zlepšilo kvalitu života pacientky.
    The aim of this work was to contribute to the solution of the problem of physiotherapy in a patient with a fracture in the area of the tibial plateau. The case report of a 30-year-old female patient after a tibial plateau fracture was presented. Physiotherapy was performed in eight sessions over a period of 2 months. A medical history was taken and an initial kinesiological analysis was performed, which included examination of aspects, anthropometry, goniometry, muscle strength, mobility, muscle tone and gait. Based on this examination, a short-term physiotherapy plan was determined, which included the following methods and concepts: soft tissue techniques, post-isometric relaxation, mobilization, post-facilitation stretching, isometric contraction, sensorimotor stimulation, acral coactivation therapy, proprioceptive neuromuscular facilitation, Brügger concept, active assisted exercise, open and closed kinematic chain exercises, electric treadmill and exercise bike. After a two-month intervention, a significant progress in the right lower limb position under load became evident. The muscle strength of the operated lower limb normalized from grade 4- to grade 5 in flexion and from grade 4 to 4+ in extension of the right knee joint. The range of motion increased in flexion from 110° to 120° and in extension from -10° to 0°. In the hip joint, the range of motion also increased in flexion from 130° to 145°, in extension from 15° to 20°, in adduction from grade 30° to 40°, in internal rotation from 30° to 35° and in external rotation from 30° to 40°. As a result of the treatment, pain during and after weight-bearing, walking on uneven surfaces and stairs was reduced from the index 8 to 3 due to the Visual Analog Scale. The gait stereotype was modified, and the patient loaded both lower limbs evenly while standing and walking.The results obtained show the suitability of the chosen therapy. Pain relief was achieved and full load of the operated limb was restored, which significantly improved the patient's quality of life.
    Dal.odpovědnost Vaníková, Kateřina, 1969- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Jelínek, Marek (oponent)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra fyzioterapie (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla Fraktura * fyzioterapie * osteosyntéza * tibiální plató * Fracture * physiotherapy * osteosynthesis * tibial plateau
    Forma, žánr bakalářské práce
    MDT(043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00192937
    Druh dok.Vysokoškolské práce

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.