Počet záznamů: 1  

Hlezenní kloub a jeho vliv na celkovou stabilitu u fotbalistek

  1. Údaje o názvuHlezenní kloub a jeho vliv na celkovou stabilitu u fotbalistek [rukopis] / Martina Strouhalová
    Osobní jméno Strouhalová, Martina, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Vyd.údaje2024
    Fyz.popis82 s + 11 s : il., tab.
    PoznámkyOponent Marek Jelínek. Ved. práce Andrea Ježková
    AbstraktCíl práce: Cílem bakalářské práce je přispět k fyzioterapeutické intervenci stability hlezenního kloubu a jeho vlivu na celkovou posturální stabilitu u fotbalistek. Metodika: Zpracována kazuistika klientky po distorzi levého hlezenního kloubu. Fyzioterapeutická intervence probíhala 1 - 2x týdně, celkem 5 týdnů spolu s 5týdenní vynucenou pauzou kvůli nově vzniklé zlomenině levé klíční kosti. Terapie byla zaměřena na posílení svalů v oblasti hlezenního kloubu a nohy a zlepšení stabilizační funkce. Následně byla rozšířena také o terapii po operaci klíční kosti. Nejprve byla odebrána anamnéza spolu se vstupním kineziologickým rozborem. Na základě zjištěných parametrů a výsledků jsem navrhla krátkodobý fyzioterapeutických plán. Realizováno bylo celkem 9 terapeutických jednotek, které zahrnovaly fyzioterapeutické metody jako PNF, DNS, SMS, cvičení na labilních plochách či cvičení s Therabandem a odporovými gumami. Na poslední terapii jsem provedla výstupní kineziologický rozbor, jehož výsledky jsem poté porovnala s výsledky ze vstupního vyšetření. Na závěr jsem navrhla dlouhodobý fyzioterapeutický plán. Výsledky: Stav klientky se v oblasti intervence zlepšil i přes nepříznivý průběh terapeutického plánu, který byl narušen zraněním. Nakonec byl však plně realizován. Došlo ke zlepšení nožní klenby obou chodidel a postavení hlezenních kloubů. Srovnala se asymetrie lýtkových svalů. Zvýšily se rozsahy pohybů v hlezenním kloubu, a to ve všech možných pohybech, také se zlepšila svalová síla a protažitelnost. V oblasti posturální stability došlo k uspokojivým výsledkům jak při statickém, tak při dynamickém testování a zlepšila se také aktivita hlubokého stabilizačního systému. Závěr: Cíl a jednotlivé úkoly této práce se podařilo naplnit, byly shrnuty teoretické poznatky dané problematiky, zpracována kazuistika zahrnující fyzioterapeutické postupy a metody spolu s fyzioterapeutickým plánem. Na jeho základě došlo ke zlepšení hodnot vstupního vyšetření.
    Objective: The aim of this bachelor's thesis is to contribute to physiotherapeutic interventions focused on the stability of the ankle joint and its impact on the overall postural stability in female soccer players. Methodology: A case study of a client after a distortion of the left ankle joint was processed. Physiotherapeutic intervention occurred 1-2 times a week, for a total of 5 weeks, along with a forced 5week break due to a newly occurred fracture of the left clavicle. The therapy focused on strengthening the muscles in the area of the ankle joint and leg and improving stabilization function. Subsequently, therapy was also expanded to post-operative care for the clavicle. Initially, a history was taken along with a preliminary kinesiological analysis. Based on the identified parameters and results, I proposed a short-term physiotherapeutic plan. A total of 9 therapeutic sessions were realized, incorporating physiotherapeutic methods such as PNF, DNS, SMS, exercises on unstable surfaces, exercises with Theraband, and resistance bands. In the final therapy session, I conducted an exit kinesiological analysis, whose results I then compared with the results from the preliminary examination. In conclusion, I proposed a long-term physiotherapeutic plan. Results: Despite the unfavorable course of the therapeutic plan, which was interrupted by injury, the client's condition in the intervention area improved. Improvements were noted in the arch of both feet and the positioning of the ankle joints. Calf muscle asymmetry was corrected. There was an increase in the range of motion in the ankle joint in all possible movements, as well as improved muscle strength and extensibility. In terms of postural stability, satisfactory results were achieved in both static and dynamic testing, and the activity of the deep stabilization system improved as well. Conclusions: The objective and individual tasks of this work were successfully achieved, summarizing the theoretical knowledge of the given issue and processing a case study that included physiotherapeutic approaches and methods along with a physiotherapeutic plan. Based on this, there was an improvement in the values of the initial examination.
    Dal.odpovědnost Jelínek, Marek (oponent)
    Ježková, Andrea, 1992- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra fyzioterapie (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla distorze hlezna * fotbal * posturální stabilita * stabilita hlezna * ankle distortion * ankle stability * postural stability * soccer
    Forma, žánr bakalářské práce
    MDT(043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00192916
    Druh dok.Vysokoškolské práce

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.