Počet záznamů: 1  

Historické krajinné struktury na Třebíčsku na Českomoravské vrchovině

  1. Údaje o názvuHistorické krajinné struktury na Třebíčsku na Českomoravské vrchovině [rukopis] / Anna Hourová
    Osobní jméno Hourová, Anna, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Vyd.údaje2022
    Fyz.popis34 l. (4 přílohy) 37 500 znaků : il., mapy, grafy, tab.
    PoznámkyVed. práce Jitka Elznicová. Oponent Blanka Roučková. Ved. práce Johana Vardarman
    AbstraktPráce se zabývá historickými krajinnými strukturami se zaměřením na agrární tvary reliéfu na Třebíčsku na Českomoravské vrchovině. K vyhodnocení výsledku byly použity historická orotofotomapa ČR z roku 1953 a současná ortofotomapa z roku 2020 a pro ověření císařské otisky Stabilního katastru z roku 1843 a terénní průzkum. Pro analýzu sklonitosti byl použit digitální model terénu DMR5G z roku 2010. Práce byla zpracovávána v programu ArcGIS Desktop - ArcMap, kdy agrární tvary reliéfu byly ručně vektorizovány a klasifikovány dle vývoje. Z terénního šetření byl potvrzen a revidován výskyt teras na území obce Bransouze. Podrobné šetření prokázalo, že se jednalo převážně o hlinité terasy s kameny na povrchu a vegetací. Z hodnocení vývoje ATR (agrární tvary reliéfu) vyplývá, že největší zastoupení mají ATR, které se zachovaly z minulosti a dále se rozšiřují. Nejvíce ATR zaniklo do sklonu 12°, kdy se jedná o rovinu až mírný svah.
    The work deals with historical landscape structures with a focus on agrarian forms of relief in the Třebíč region in the Bohemian-Moravian Highlands. To evaluate the result, the historical orthophotomap of the Czech Republic from 1953 and the current orthophotomap from 2020 were added, and to verify the imperial imprints of the Stable Cadastre from 1843 and a field survey. The DMR5G digital terrain model was used for slope analysis. The work was processed in the program ArcGIS Desktop - ArcMap, where the agrarian shapes of the relief were manually vectorized and classified according to development. The occurrence of terraces in the village of Bransouze was confirmed and revised from the field survey. A detailed investigation showed that these were mostly clay terraces with stones on the surface and vegetation. The evaluation of the development of ATR (agrarian forms of relief) shows that ATRs have the largest representation, which have been preserved from the past and are further expanding. Most of the ramparts disappeared up to a slope of 12 °, which is a plain to a slight slope.
    Dal.odpovědnost Elznicová, Jitka, 1973- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Roučková, Blanka (oponent)
    Vardarman, Johana (konzultant)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra geoinformatiky (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla vývoj agrárních krajinných struktur * vliv sklonitosti * zemědělství * Bransouze * development of agrarian landscape structures * influence of slope * agriculture * Bransouze
    Forma, žánr bakalářské práce
    MDT(043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00185365
    Druh dok.Vysokoškolské práce

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.