Počet záznamů: 1  

Fyzioterapeutické postupy u skolióz

  1. Údaje o názvuFyzioterapeutické postupy u skolióz [rukopis] / Pavel Ševcovic
    Osobní jméno Ševcovic, Pavel, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Vyd.údaje2021
    Fyz.popis81 l. + 18 l. příloh
    PoznámkyVed. práce Eva Buchtelová. Oponent Zuzana Růžičková
    AbstraktCíl: Cílem této bakalářské práce je přispět k volbě vhodných fyzioterapeutických konceptů, navrhnout účinný fyzioterapeutický plán a vytvořit přehled poznatků u skoliotických pacientů. Metodika: Tato část bakalářské práce obsahuje kazuistiku šestnáctileté dívky s diagnózou adolescentní idiopatické skoliózy. Vstupní kineziologické vyšetření včetně anamnézy jsem provedl za využití metody dialogu, observace, měření a testování. Měření bylo provedeno za pomoci krejčovského metru a goniometru. Dále jsem na základě vstupního rozboru vyhotovil krátkodobý fyzioterapeutický plán, který byl realizován v deseti pravidelných terapiích v časovém rozmezí dvou měsíců. V polovině fyzioterapeutického plánu jsem provedl kontrolní vyšetření. V kontrolním vyšetření jsem se zaměřil zejména na stav hybnosti páteře, respirační amplitudu a případné recidivující kloubní blokády. K porovnání jsem využil míry obvodu hrudníku při dechu, brániční test a výsledky testů dynamiky a rozvoje páteře. Během terapie jsem se zaměřil zejména na zlepšení elasticity hrudníku, hybnosti páteře, posílení trupového svalstva a stabilizaci ramenního pletence. K dosažení tohoto cíle jsem využil zejména konceptu DNS, Inovovaného Klappova lezení, BPP a ACT. Po ukončení rehabilitace jsem provedl výstupní kineziologické vyšetření, na jehož základě jsem sestavil dlouhodobý fyzioterapeutický plán. Výsledky: Dle výstupního kineziologického rozboru se výrazně podařilo zlepšit kloubní vůli, odstranit hypertonicitu přetížených svalů vzniklých nerovnoměrným zatížením těla. Následně se tak zlepšilo držení těla, hybnost páteře, elasticita hrudníku a obecná kvalita života pacientky. Dle výsledků výstupního kineziologického rozboru jsem navrhl dlouhodobý fyzioterapeutický plán. Závěr: Stanovené cíle pro práci s pacientkou se mi podařilo téměř všechny naplnit. Zkušenost práce s pacientkou považuji za velmi přínosnou. Svědomitost a důslednost pacientky při cvičení prokazuje vysoký účinek použitých fyzioterapeutických konceptů. Kompenzační cvičení a udržení aktivního života považuji za nezbytné pro udržení současného stavu a zamezení progresi skoliotické křivky.
    Aim: The overall aim of this thesis is to contribute towards finding the most efficient physiotherapy treatment technique to resolve a scoliotic curvature of a spine and thereby propose an ideal physiotherapeutic approach towards scoliosis. Methods: This thesis comprises a case report of a sixteen-year-old girl diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis. Firstly, I have carried out an entry examination during which I utilized the principles of applied kinesiology including dialogue, observation, measurements and testing. Subsequently, I drew up a short-term physiotherapy plan in accordance with the results of the examination. Rehabilitation treatment was carried out for a period of two months and consisted of 10 weekly performed sessions. A follow up examination was performed after 6 during which patient's chest excursion (on the inhalation and the exhalation), joint play and spine mobility were compared. Testing was done by a measuring tape and goniometer. The main focus of the intervention was to revamp chest elasticity, spinal movement, strengthen muscles of the trunk and stabilize the shoulder girdle. Methods to achieve the aforementioned goals involved mainly DNS, Innovated Klapp's crawling, BPP and ACT. Finally, I have established a continual long-term physiotherapy plan in accordance with the results obtained from the final examination performed after the last session. Results: Results indicate an improvement in joint play, muscular hypertonicity caused by an uneven weight distribution due to a unilateral overload. Thus, a posture, range of motion of the spine, elasticity of the thoracic wall and overall quality of the patient's life has been ameliorated. Conclusion: The majority of the goals were successfully reached. As any medical treatment requires both sides to cooperate; an experience with such a determined, motivated and eager patient has granted me a coup d'oeil of the great efficacy of the applied therapeutic approaches. Notwithstanding the betterment, it is imperative to continue exercising daily and maintain an active lifestyle in order to keep the scoliotic curvature stable and prevent it from any further aggravation.
    Dal.odpovědnost Buchtelová, Eva, 1973- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Růžičková, Zuzana (oponent)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra fyzioterapie (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla adolescentní idiopatická skolióza * fyzioterapie * konzervativní léčba * kostní dospělost * deformita páteře * růstový spurt * adolescent idiopathic scoliosis * physiotherapy * conservative management * skeletal maturity * spinal deformity * growth spurt
    Forma, žánr bakalářské práce
    MDT(043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00186248
    Druh dok.Vysokoškolské práce

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.