Počet záznamů: 1  

FTIR sledování degradace organofosfátů na nanostrukturních oxidech kovů

  1. Údaje o názvuFTIR sledování degradace organofosfátů na nanostrukturních oxidech kovů [rukopis] / Raúl Pérez
    Osobní jméno Pérez, Raúl, (autor diplomové práce nebo disertace)
    Vyd.údaje2014
    Fyz.popis95 l. : il., grafy, tabulky
    PoznámkyVed. práce Václav Štengl
    AbstraktMetodou homogenní hydrolýzy s močovinou byly připraveny dopované oxidy titanu a pro srovnání i nedopovaný vzorek. Jednotlivé materiály byly charakterizovány pomocí rentgenové difrakce (XRD) pro sturkturní analýzu, metody adsorpce- desorpce pro zjištění měrného povrchu (BET) a porozity (BJH), morfologie materiálů byla posouzena na základě snímků z skenovacího elektronového mikroskopu (SEM), a pro distribuci velikosti částic (aglomerátů) byla použita metoda laserového rozptylu (LS). Následně byly pomocí difúzní reflektanční infračervené spektroskopie s Fourierovou transofrmaci (DRIFTS) sledovány interakce (trimethylfosfátu) TMP a triethylfosfátu (TEP) s připravenými materiály. Měření probíhala při různých teplotách, od pokojové až do 600°C. Ačkoli se pokojová teplota ukázala jako dostatečná pro rozklad TMP i TEP na TiO2 , byly zjištěny významné rozdíly mezi jednotlivými materiály z hlediska mechanismu rozkladu. Zatímco na nedopovaném vzorku a vzorku dopovaném Mn docházelo k methoxylaci povrchu oxidu, na ostatních dopovaných oxidech docházelo k hydrolýze methoxy skupin z molekuly organofosfátu. Mezi rozkladem TMP a TEP nebyly zjištěny významné rozdíly.
    Doped and non-doped samples of TiO2 were prepared by homogeneous hydrolysis with urea. X-ray diffraction (XRD) was used for structural determination of as- prepared materials, adsorption-desorption method was used for surface area (BET) and porosity (BJH). Morphology and microstructure characteristics were obtained by scanning electro microscopy (SEM) and particle size distribution was measured by laser scattering method (LS). Consequently, interactions between prepared samples and TMP and TEP were observed using Diffuse Reflectance Infrared Fourier Transform Spectroscopy (DRIFTS). Measurements were performed at different temperatures between 25°C (room temperature) to 600°C. Although room temperature showed to be sufficient for TMP and TEP degradation on TiO 2 , significant differences were observed with respect to decomposition mechanism. Meanwhile methoxlation of the oxide surface was observed on non-doped and Mn- doped TiO2, hydrolysis of methoxy groups was identified as a decomposition path- way of organophosphates on the other doped oxides. No significant differences were observed between the decomposition of TMP and TEP.
    Dal.odpovědnost Štengl, Václav (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Dal.odpovědnost Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Katedra technických věd (udělovatel akademické hodnosti)
    Předmět.hesla infračervená spektroskopie * oxid titaničitý
    Předmět.hesla dopování * trimethylfosfát * triethylfosfát * rozklad * titanium dioxide * doping * trimethyl phosphate * triethyl phosphate * degradation * infrared spectroscopy
    Forma, žánr diplomové práce
    Konspekt543 - Analytická chemie
    MDT543.422.3-74 * 546.824-31 * 549.514.6 * (043)378.2
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLhttps://portal.ujep.cz/StagPortletsJSR168/CleanUrl?urlid=prohlizeni-prace-detail&praceIdno=00168739
    Druh dok.Vysokoškolské práce
    SignaturaČár.kódDislokaceVolný výběrInfo
    DA 32363300703236sklad Cpouze prezenčně

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.